Az olcsó tömegtermékek világában sokszor egyszerűbb valami kedvezőbb árú tucat terméket megvenni, aminek a minősége nem biztos, hogy jó és tartós. Azonban a konzumerizmus környezeti terhei hatalmasak és hosszú távon fenntarthatatlanok. Az újrahasznosítás jegyében cikkünkben olyan hasznos praktikákat osztunk meg, amelyekkel drasztikusan csökkenthető a túlfogyasztás. A környezettudatos, újrahasznosításra törekvő viselkedés az ökológiai lábnyomunk mellett, kiadásainkat is csökkentheti.
Az újrahasznosítás fontossága a fenntarthatóságban
Az Európai Bizottság hivatalos adatai szerint 2020-ban egy átlagos európai polgár 4,8 tonna hulladékot generált egy évben – ez 800 kilogrammal több, mint egy ázsiai elefánt tömege. Hogy mekkora hányadát hasznosítják újra a hulladéknak? A válasz meglepő! 2020-ban a szemét mindössze 39,2%-át hasznosították újra, 32,2%-át pedig hulladéklerakóba helyezték. Vannak tagállamok, ahol a szemét több mint 60%-a kerül hulladéktelepekre. A túlzott mennyiségű szemét generálása és a korszerűtlen hulladékgazdálkodás súlyos környezeti terhekkel járnak.
Az alábbiakban összefoglaltuk az újrahasznosítás legfontosabb előnyeit:
- Az újrahasznosítással jelentősen csökkenthető az ipari folyamatokhoz szükséges energia. Például az alumínium újrahasznosítása 95%-kal kevesebb energiát használ, mint a nyersanyagból történő gyártás.
- Az újrahasznosítás támogathatja a gazdaság működését is. Míg 10 ezer tonna szemét elégetéséhez mindössze 1 személy munkája szükséges, azonos tömegű szemét elégetéséhez 36 ember szükséges. Így kijelenthető, hogy az újrahasznosítás nagyobb munkaigénye miatt munkahelyeket teremt.
- Az üvegházhatású gázkibocsátás jelentősen csökkenthető az újrahasznosítással. Ezzel támogathatjuk a klímaváltozás elleni küzdelmet.
- Segíthet a nyersanyagok megőrzésében és csökkentheti a hulladékgazdálkodás területi igényét.
Az újrahasznosítás mellett fontos, hogy túlzott fogyasztásunkat tudatosan korlátozzuk. A következőkben ebben nyújtunk segítséget hasznos tanácsokkal.
Hogyan ültessük gyakorlatba a környezettudatosságot saját otthonunkban? Kidobás helyett…
Javítás!
Megsérült a konyhaszekrény? Billeg a dohányzó asztal? Megrepedt a csempe a fürdőkád mellett? A környezettudatosság jegyében a túlfogyasztás csökkentése nagyon fontos, így próbáljuk a bútorokat és ház körüli dolgokat megjavítani új termékek vásárlása helyett.
Ezekhez persze kell némi barkácstudás és néhány szerszám is jól jön. Összegyűjtöttük azokat a szerszámokat, amelyet érdemes beszerezni a DIY javítási feladatokhoz.
- Biztonsági szemüveg: Szerelés közben sem szabad megfeledkezni a biztonságról. Egy védőszemüveggel elkerülhetünk számos veszélyes barkács balesetet.
- Csavarhúzó készlet: Minden barkácskészlet elengedhetetlen része a csavarhúzó készlet. Válassz olyan terméket, amely rendelkezik a leggyakoribb bit fejekkel.
- Csavarkulcs készlet: Legyen szó bútorok össze- és szétszereléséről, egyszerűbb vízszerelési feladatokról vagy egyéb barkács munkálatokról, a csavarkulcs készlet garantáltan jó szolgálatot fog tenni.
- Fogó: Egy jó minőségű fogó évtizedeken keresztül segíthet a szerelési feladatokban. A sokoldalúság érdekében választhatsz olyan kombinált terméket, amely rendelkezik vágó résszel is.
- Fúrógép: A bútorok javításakor és számos egyéb barkács feladatban szükség lehet fúrógépre.
- Kalapács: Egy szerszámos doboz sem lehet teljes kalapács nélkül – az univerzális eszköz nélkülözhetetlen az otthoni javítási munkálatokhoz.
- Asztali körfűrész: Egy asztali körfűrésszel könnyen méretre vághatsz fa léceket. A lehetséges felhasználási módoknak kizárólag a kreativitás szab határt.
Átalakítás!
Idővel változhat lakberendezési stílusunk, átalakulhat otthonunk megjelenése. Ilyenkor sokan megszabadulnak a régi bútoroktól és belsőépítészeti elemektől. Erre azonban nem feltétlen van szükség. Némi kreativitással és a fenti barkács eszközökkel könnyen átalakíthatók a megunt vagy idejét múlt vintage bútorok. Gyakran elegendő festeni vagy egy DIY projekt keretén belül modernizálni a régi darabokat új termékek vásárlása helyett.
Kreatív újrahasznosítás (upcycling)!
A legkörnyezettudatosabb életvitelt folytató személyek is dönthetnek új bútorok és egyéb használati cikkek vásárlása mellett. Bizonyos esetekben az átalakítás nem lehetséges, de kár rögtön a kidobásra gondolni, érdemes a kreatív újrahasznosítással (angolul upcycling) kísérletet tenni. Ebben is jó szolgálatot tehetnek a fent felsorolt eszközök. Egy asztali körfűrésszel könnyedén alakítható a régi kerítés kutyaházzá, míg raklapokból egyszerűen készíthető impozáns kerti bútor.
Ajándékozás!
Nem lehetséges a javítás, átalakítás és upcycling sem? Ez esetben válaszd az ajándékozást! Az ismert online piacterek többségén beállítható a 0 Ft-os ár vagy ajándékozás opció. Így más háztartásban új életet kezdhet a megunt vagy kisebb hibával rendelkező bútor vagy egyéb termék.
Újrahasznosítás!
Amennyiben a fenti lehetőségek egyike sem elérhető, akkor törekedj a kidobásra szánt bútor újrahasznosítására. Ezt a legtöbb esetben ingyen megteheted az országszerte elérhető hulladékudvarokban.
Zákány Szerszámház: hatékony munkavégzés profi szerszámokkal
Megbízható szerszám webshop után kutakodsz a fenti eszközök beszerzéséhez? A Zákány Szerszámház Kft. 1988-ban indult családi vállalkozásként. A profi szerszámház azon dolgozik, hogy kiemelkedő feltételeket biztosítson ügyfelei számára. Folyamatos fejlődése annak is köszönhető, hogy nagy hangsúlyt fektet a vevői visszajelzésekre. A Zákány Szerszámház Kft mindent megtesz, hogy megbízható, gyors, precíz cég legyen és a legjobb árakon biztosítsa a szerszámokat, tartozékokat.