Ideiglenes M betűjelű, zöld rendszámtábla a mezőgazdaságban

2024. október 28.

zöld rendszám mezőgazdaság

Az utóbbi években egyre többször találkozhatsz az utakon egy különleges rendszámtáblával, a zöld alapon M betűvel kezdődő rendszámmal, amelyet leginkább mezőgazdasági járművek viselnek. Ezek a rendszámok lehetővé teszik a gazdálkodók számára, hogy speciális kedvezményeket élvezzenek, miközben segítik az adminisztratív terhek csökkentését is. Ebben a cikkben áttekintjük, miért vezették be ezt a rendszámot, milyen előnyökkel jár, és milyen szabályok vonatkoznak rá a mezőgazdasági szektorban.

Mi is az az M betűjelű zöld rendszámtábla?

Az M betűjelű, zöld alapszínű rendszámtábla olyan ideiglenes rendszám, amelyet elsősorban mezőgazdasági járművek és munkagépek számára vezettek be. Az ilyen rendszámokkal ellátott járművek egyedi szabályozás alá esnek, és az ilyen rendszám használata megkülönböztetést jelent a közlekedési szabályok szempontjából is. Mivel a mezőgazdasági gépek és traktorok jellemzően szezonálisan, csak bizonyos időszakokban használtak az utakon, az ideiglenes rendszámok lehetőséget biztosítanak arra, hogy csak a szükséges időtartamra kapjanak közúti jogosultságot.

A zöld rendszámtábla bevezetésének céljai

A zöld rendszám bevezetése mögött több cél is áll, amelyek mind a mezőgazdasági munkát végzők támogatását szolgálják:

  • Kedvezőbb költségek: A mezőgazdasági járművek idényjellegű használata miatt ezekre a rendszámokra alacsonyabb adó- és biztosítási terhek vonatkoznak, hiszen nem használják őket folyamatosan közúton.
  • Közlekedési adminisztráció egyszerűsítése: Az ideiglenes rendszámtábla lehetővé teszi, hogy a mezőgazdasági járművek egyszerűbben és gyorsabban szerezzék meg a közúti közlekedéshez szükséges jogosultságot, különösen, ha azok szezonálisan váltogatják az üzemeltetési helyszíneiket.
  • Szezonális használat optimalizálása: A zöld rendszám lehetővé teszi a gazdálkodóknak, hogy csak a szükséges időszakban regisztráltassák járműveiket, így elkerülhetik a felesleges adminisztratív terheket.

Kik jogosultak az M betűjelű zöld rendszámra?

Az M betűvel kezdődő zöld rendszámot kizárólag mezőgazdasági tevékenységhez használt járművek kaphatják meg. Ezek közé tartoznak például a traktorok, kombájnok, szállító járművek, illetve különféle speciális gépek, amelyeket a termelési folyamatban használnak. A jogosultság feltétele a hivatalos mezőgazdasági tevékenység igazolása, ami az érintett gazdasági szereplők számára szigorú szabályozáshoz kötött.

A rendszám kiadását többnyire az illetékes hatóság végzi, amely a mezőgazdasági tevékenységet végzők részére biztosítja az ideiglenes rendszámot, amennyiben azok megfelelnek a követelményeknek.

Az M betűjelű rendszám előnyei a mezőgazdasági szereplők számára

A mezőgazdasági szektor számára az M rendszámtábla jelentős előnyöket biztosít mind a költségek, mind a működési rugalmasság tekintetében.

Kedvezményes biztosítás és adózás

Az M betűjelű rendszámmal rendelkező járművekre vonatkozóan kedvezőbb biztosítási és adózási feltételek érvényesek. Mivel ezek a gépek csak időszakosan közlekednek közutakon, az éves díjak alacsonyabbak lehetnek, így könnyítve a mezőgazdasági vállalkozások pénzügyi terheit.

Rugalmasság a használatban

A mezőgazdasági gépek szezonális használatából adódóan az M rendszám lehetőséget ad arra, hogy a járművek közúti engedélyeit rugalmasan, a szükséges időszakokban aktiválják. Ez segíti a hatékonyságot, és a gazdálkodók számára költséghatékonyabb működést biztosít.

Környezetvédelmi előnyök

Bár a környezetvédelem elsőre nem tűnik egyértelmű előnynek, az M rendszámtáblás járművek csökkentett közúti jelenléte hozzájárulhat a közlekedési károsanyag-kibocsátás csökkentéséhez. A mezőgazdasági gépek általában magas üzemanyag-fogyasztással járnak, így az időszakos, célzott használatuk mérsékli a kibocsátást.

Az M rendszámtábla használatának szabályai

Az M rendszámtáblával ellátott járműveknek szigorú szabályozásoknak kell megfelelniük a közúton történő használat során.

Közúti közlekedésre vonatkozó korlátozások

Az M rendszámmal ellátott mezőgazdasági járművek közúton csak meghatározott útvonalakon és időszakokban közlekedhetnek. Általában a termőterület, a gazdaság, illetve a terményeket szállító pont között vehetnek részt a közúti forgalomban, külön engedély nélkül. Amennyiben hosszabb közúti szakaszokon kell közlekedniük, ehhez további engedélyek szükségesek lehetnek.

A sebességkorlátozás betartása

A mezőgazdasági járművekre speciális sebességkorlátozások vonatkoznak, amelyek célja a közúti biztonság növelése. Az M rendszámtáblával rendelkező járművek általában alacsonyabb maximális sebességgel haladhatnak, mivel ezek a gépek tömegesek és nehezen manőverezhetők. Ez a korlátozás fokozza a közlekedés biztonságát, különösen azokban a régiókban, ahol a mezőgazdasági forgalom jelentős.

Éves engedélyeztetési eljárások

Bár az M rendszám idényjellegű, mégis szükséges évente meghosszabbítani vagy újraigényelni. Ez biztosítja, hogy a járművek megfeleljenek a legújabb műszaki és biztonsági előírásoknak, mielőtt közúti forgalomban részt vehetnek. Az engedélyeztetés során a hatóságok ellenőrzik a jármű állapotát és alkalmasságát a közlekedésre, amely garanciát jelent a közlekedési biztonság fenntartására.

Jogszabály

A lassú járművekre vonatkozó eltérő szabályok

A területi közlekedési felügyeletnél forgalomba helyezés előtti vizsgálat céljából be kell mutatni azt a lassú járművet, amely közúton személy- vagy teherszállítást végez, pótkocsit vontat, továbbá a lassú jármű teherszállító pótkocsiját is.

* nem minősül teherszállításnak, illetőleg pótkocsi vontatásnak, ha a lassú jármű kizárólag saját eszközeit és berendezéseit szállítja illetőleg vontatja.

Személyszállítást lassú járművel csak abban az esetben szabad végezni, ha a területi közlekedési felügyelet azt engedélyezte.

* személyszállításnak minősül a vezetővel együtt kettőnél több személy szállítása,

Lassú jármű és pótkocsija átalakításához előzetes engedély szükséges. Lassú jármű gépjárművé nem alakítható át.

A BM rendelet szerint lassú járművel, illetve annak pótkocsijával közúti forgalomba akkor lehet részt venni, ha azt

* nyilvántartásba vették,
* igazoló lappal – rendelkezik,
* törzskönyvvel látták el, és
* érvényes rendszámtáblája van.

A lassú jármű rendszámtáblája fehér alapon piros karaktereket tartalmaz. A rendszám kombinációja megegyezik az általános rendszámtáblával, vagyis három betűből és három számjegyből áll.

A lassú járművel vontatott pótkocsi szintén a fentiekben leírt eltérő színű rendszámtáblát kap.

A rendszám elvesztése, megrongálódása esetén az eljárás megegyezik a rendszámtáblára vonatkozó általános szabályokkal. Igény esetén egyéni illetve egyedi rendszám is engedélyezhető.

A lassú jármű a többi járműre kiadott állandó forgalmi engedéllyel rendelkezik, melyen az „Igazoló lap” minőséget a hivatalos feljegyzések rovatba kell feltüntetni.

A lassú jármű első forgalomba helyezésekor az előzetes eredetiség ellenőrzési eljárás a gépjárműveknél megszokott módon kell hogy történjen. Import esetén a külföldi forgalmi engedélyt, (harmadik országból származó import) vámokmányokat és számlát is meg kell követelni.

Gyakori, hogy a lassú jármű más gépjárműből kerül kialakításra. Ilyenkor meg kell követelni a közlekedési hatóság által kiadott átalakítási, vagy összeépítési engedélyt. A jármű gyártmányaként a közlekedési felügyelet az „Egyedi” kifejezést tünteti fel.

Az „Egyedi” lassú járműre vonatkozó speciális adatokat (pl. gumiabroncs mérete) a forgalmi engedély hivatalos feljegyzések rovatába kell feltüntetni.

A lassú járműhöz tartozó forgalmi engedély elvesztése, megrongálódása esetén a másodlat kiadását az általános szabályoknak megfelelően kell elvégezni. A már nyilvántartásba vett lassú jármű esetén a számítógépes gépjármű nyilvántartás adatainak felhasználásával kell a pótlást elvégezni, ennek hiányában az eljárás a közlekedési felügyelet által kiállított igazolás alapján történhet.

2005. június 30-án hatályba lépett BM rendelet módosítás az alábbiakat szabályozza:

A lassú járművek egy konkrétan meghatározott körére kiterjedően zöld színű M betűjelű ideiglenes forgalmi rendszámtábla adható.

Az M betűjelű ideiglenes rendszámtábla nem a járműhöz kötődik, hanem a jármű üzembentartójához, aki (amely) az engedélyezési eljárást követően jogot szerez arra, hogy az általa üzemeltetett járműre (járművekre) a kiadott rendszámot felszerelhesse a közúti forgalomban való részvétel céljából.

Az érintett járművek köre:

* a magajáró mezőgazdasági és erdészeti betakarító gépek (arató-cséplő gépek, szecskázó gépek, cukorrépa betakarító gépek, zöldségbetakarító gépek, szőlőkombájnok, fakombájnok és erdészeti kiközelítők);
* a magajáró műtrágya- és szervestrágya szóró gépek;
* a magajáró permetezőgépek;
* a speciális magajáró eszközhordozó alvázak;
* a mezőgazdasági tevékenységre alkalmazandó magajáró rakodógép,
* amely tervezési sebessége szerint 25 km/óránál gyorsabb sebességgel haladni nem képes, illetve amelynek megengedett legnagyobb sebességét a típusbizonyítvány, illetőleg a közlekedési hatóság 25 km/óra értékben határozta meg.

Engedélyezési eljárás:
Feltételek:

* a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal által kiadott külön jogszabályban meghatározott regisztrációs igazolás (regisztrációs szám),
* a kötelező gépjármű felelősségbiztosítási szerződés igazolása,
* az ügyfél nyilatkozata a felvenni kívánt ideiglenes rendszámtáblák, valamint az ilyen rendszámtáblára kötelezett járművek darabszámára, azok gyártmányára, típusára és egyedi azonosító adataira (alvázszám) vonatkozóan,
* az ügyfél nyilatkozata az M betűjelű ideiglenes rendszámtáblával közúton használni kívánt mezőgazdasági erőgép(ek) biztonságos és szabályos közlekedésre való alkalmasságáról

Az M betűjelű ideiglenes rendszámtábla jogosítottja köteles a közúti forgalomban részvételkor a mezőgazdasági erőgépen a rendszámtáblát jól látható módon elhelyezni, valamint az indítási napló rovatait tényszerűen kitölteni.

Az M betűjelű ideiglenes rendszámtáblával ellátott jármű vezetője a közúti közlekedés során köteles igazolni az ideiglenes forgalomban tartási engedéllyel és az indítási naplóval a rendszámtábla használatának jogszerűségét, valamint a külön jogszabályban meghatározottak szerint a kötelező gépjármű felelősségbiztosítás fennállását.

Az M betűjelű ideiglenes forgalmi rendszámtáblához ideiglenes forgalomban tartási engedélyt ad ki a közlekedési igazgatási hatóság, mely a kiállításától számított három évig érvényes. A közlekedési igazgatási hatóság az indítási naplóba, annak hitelesítésével egyidejűleg bejegyzi az M betűjelű ideiglenes rendszámtáblával használni kívánt járművek fajtáját, gyártmányát, típusát, egyedi azonosító jelét (alvázszámát).

A forgalomban tartási engedély érvényességi ideje – új rendszámtábla kiadása nélkül – három évente cserével hosszabbítható a rendszámtábla használatára való jogosultság fennállásának igazolásával egyidejűleg.

Fontos, hogy az M betűjelű ideiglenes rendszámtáblát csak az indítási naplóban bejegyzett járműre lehet felszerelni.

A mezőgazdasági vontatmánnyal a közúti forgalomban hatósági engedély és jelzés, illetve ideiglenes forgalomban tartási engedély nélkül lehet részt venni. Mezőgazdasági vontatmány az olyan pótkocsinak nem minősülő vontatott munkagép, amely – a működéséhez szükséges eszközök szállítását kivéve – teherszállításra nem alkalmas, és amelyet a közúti forgalomban mezőgazdasági vontatóval, lassú járművel vagy mezőgazdasági erőgéppel vontatnak.

Milyen jövő várható az M rendszámtáblás járművek számára?

Az M betűjelű zöld rendszámtáblák várhatóan továbbra is meghatározó szerepet játszanak majd a mezőgazdasági közlekedésben, mivel jelentős könnyítéseket nyújtanak a mezőgazdasági ágazat számára. Az időszakos közúti használat lehetősége megkönnyíti a gazdálkodók számára a logisztikai feladatok megoldását, miközben csökkenti a közlekedési adókat és biztosítási költségeket.

Az ilyen rendszámok bevezetése példát is mutathat más országok számára, hogy miként lehetne a mezőgazdasági közlekedést úgy szabályozni, hogy az ne jelentsen felesleges adminisztratív terhet, de továbbra is megfeleljen a közlekedési biztonsági előírásoknak. A folyamatos fejlesztések, mint például az elektromos mezőgazdasági járművek elterjedése, szintén hatással lehetnek a zöld rendszámok szabályozására.

A zöld rendszámok szabályozása tehát folyamatosan fejlődik, hogy a mezőgazdasági szereplők modern igényeihez igazodjon, és lehetővé tegye a hatékony és biztonságos közlekedést.

Ajánló