Hogyan kezelhető az aranyér?

2024. augusztus 20.

Az aranyértől mindenki retteg: egy fájdalmas, sok kellemetlen tünettel járó betegségről van szó, és sokan azt hiszik, csak műtéttel gyógyítható. Ám nem kell rögtön a legrosszabbra gondolni: számos más módja is van még az aranyér kezelésének.

Igaz, maga a beavatkozás nem mindig fájdalmas – legalábbis a Dr. Bánfalvi Aranyér Központban is végzett lézeres aranyér műtét esetében nincs mitől tartanunk –, mégis jobb elkerülni, és inkább a megelőzésre koncentrálni. De nézzük meg, mit tehetünk, ha már kialakult a betegség!

Külső vagy belső aranyér?

Először is nem árt tisztázni, milyen típusú aranyérről van szó. Sokan nem tudják, de ennek két fajtája van: a külső és a belső. Az előbbi esetében arról van szó, hogy az aranyeres csomó a végbél tájékán, a testünkön kívül, bőrrel fedett területen helyezkedik el – míg az utóbbi esetében belül, bélnyálkahártyával fedetten.

Azt kell ehhez megértenünk, hogy az aranyér nem más, mint egy visszér, amely bizonyos körülményeknek köszönhetően nem tudja jól ellátni a feladatát, ilyenkor a benne lévő vér pangani kezd, az ér beszűkül, és akár fájdalmas vérrögök alakulhatnak ki.

A külső aranyér tekintetében reménykedhetünk abban, hogy ez a vérrög hamar felszívódik – általában ezt a fajta betegséget nem is kezelik mással, mint kenőcsökkel. Alig pár nap, és elmúlnak a kellemetlen tünetek: a feszítő érzés, a fájdalom.

Gyógyszertárban is beszerezhetünk hasznos krémeket, jegelhetjük a területet vagy vehetünk ülőfürdőt is, a lényeg, hogy ne idegeskedjünk, mert ez még tovább ront a helyzeten.

Belső aranyér – lehet a vége műtét is!

A belső aranyér esetében más a helyzet. Itt 4 stádiumot különböztetnek meg az orvosok, nem mindegy, mi mikor fordulunk segítségért. Ha korán felfedezzük a tüneteket és nem halogatjuk a kivizsgálást, akkor az is lehet, hogy életmódváltással, esetleg gyógyszeres kezeléssel megszűnnek a panaszok.

Ha viszont már a 2-es vagy a 3-as stádiumban jelentkezünk az orvosnál, másfajta kezelésre is szükség lehet. Jellemzően ez még nem műtéti beavatkozás. A Dr. Bánfalvi Aranyér Központban is alkalmaznak olyan modern eljárásokat, mint a gyűrűzés vagy az infravörös égetés. Ezek teljesen fájdalommentesek, és befekvést sem igényelnek.

Csupán a belső aranyér előrehaladottabb stádiumaiban folyamodnak az orvosok műtéthez: azonban a legtöbb esetben itt sem kell kórházi kezelésre gondolni – a lézeres aranyér műtét pár óra alatt elvégezhető, utána haza is mehet a páciens.

Mire figyeljünk?

Bár maga a betegség igen kellemetlen tünetekkel jár – vérzés a székelés közben, nyálkás széklet, feszítő fájdalom – a kezelés nem olyan bonyolult és félelmetes, mint elsőre hisszük. A modern orvostudománynak hála ma már az aranyeresség is gyógyítható, jobb azonban a megelőzésre koncentrálni.

Kerüljük a zsíros, nehéz ételeket, táplálkozzunk egészségesen! Sportoljunk, mozogjunk minél többet! Rendszeresen járjunk szűrővizsgálatokra is! Csökkentsük a stresszt az életünkben, amennyire csak lehet, mert ez is hozzájárul az egészségünk megőrzéséhez.

Ne kísérletezzünk sosem házi praktikákkal, forduljunk mihamarabb proktológushoz, ha a tünetek jelentkeznek!

Ajánló