Tiszasziget lakossága
Tiszasziget lakossága 1771 fő a KSH adatai szerint.
Település adatok
- Település neve: Tiszasziget
- Lakosság: 1771 fő
- Irányítószám: 6756
- GPS koordináta: N46.17 E20.17
- Terület: 26.88 km2
- Ebből belterület: 2.07 km2
- Ebből külterület: 24.81 km2
Tiszasziget címere
Címer eredete és jelentése
Tiszasziget címere álló, reneszánsz pajzs. Kék mezejében a pajzsderékon habos ezüstpólya fut keresztül. A pólya felett faragott zöld oszlopon kiterjesztett szárnyú, fegyverzett aranyos sas fordul enyhén jobbra, jobb szárnya alatt négyes vitorlázatú vörös szélmalom, bal szárnya alatt egytornyú stilizált várkastély helyezkedik el. A pólya alatti mezőben három zöld dohánylevélen aranypénz látható Mária Terézia királynő (balra néző) portréjával (valódi verete ezüsttallér volt).
A pajzs felső élére aranyos zsinórzatú és bojtú vörös 48-as honvédtábornoki sapka van elhelyezve enyhén jobbra fordítva.
A foszlányok: jobbról vörös és arany, balról kék és ezüst.
Tiszasziget címere a beszélő címerek (tesserae loquentes) kategóriájába tartozik. A habos pólya a település mellett kezdetektől folyó Tiszát szimbolizálja. A zöld oszlop, rajta a magas röptű sassal – a magasság és mélység ellentétpárját kiemelve – jelzi, hogy itt található az ország legmélyebb pontja. de a ragadozó madár – a magasság kedvenc totemállatainak egyike – azt is jelképezi, hogy a terület a honfoglalás óta lakott.
E vidék Szent Gellért koráig visszavezethető gazdag gabonatermő voltára utal a szélmalom, a vár pedig az egykori, Térvár határrészben még a múlt század végén is romjaiban álló kisebb erősség emlékét idézi.
A honvédcsákó egyrészt azt a sikeres offenzívát idézi fel, amelyet 1849 márciusának végén Perczel Mór tábornok indított meg itt, Szentiván és Vedresháza térségében az udvart kiszolgáló szerb csapatok ellen, másrészt az elmúlt ezer esztendőből azokat a hősi erőfeszítéseket, amelyeket nehéz időkben és a nagy világégések időszakában a helyi lakosság legjobbjai, akár életük feláldozása árán is, vállaltak.
A foszlányok növényi ornamensekbe átcsapó burjánzása pedig a település elszánt élni akarását, a szebb, boldogabb jövőbe vetett reményét fejezi ki.