A globális felmelegedési hézag (global warming hiatus) az a jelenség, amikor a Föld átlaghőmérséklete nem emelkedik olyan gyorsan, mint azt a klímamodellek előre jelezték. Ez a jelenség a 2000-es évek elején kezdődött, és azóta is folytatódik. A globális felmelegedési hézag miatt sokan azt gondolják, hogy talán nem is olyan súlyos a klímaváltozás, mint azt korábban hitték.
Azonban a globális felmelegedési hézag nem jelenti azt, hogy a klímaváltozás megállt vagy lassult volna. Az átlaghőmérséklet továbbra is emelkedik, csak lassabban, mint azt korábban jelezték a modellek. A globális felmelegedési hézag okai között szerepelhetnek természetes változások, mint például a ciklikus El Niño és La Niña jelenségek, valamint a vulkáni tevékenység hatása. Azonban a tudósok egyetértenek abban, hogy a globális felmelegedési hézag nem jelenti azt, hogy a klímaváltozás problémája megoldódott volna.
A globális felmelegedési hézag rámutat arra, hogy a klímaváltozás egy bonyolult és sokszínű folyamat, amelyet nehéz előre jelezni. Ezért fontos, hogy továbbra is figyeljünk a klímaváltozásra, és megfelelő intézkedéseket tegyünk annak csökkentése érdekében.