A városi hősziget (UHI) egy olyan jelenség, amely azt jelenti, hogy a városokban a hőmérséklet magasabb, mint a környező vidékeken. Ennek oka az, hogy a városokban a beton, az aszfalt és az épületek felmelegednek a napsütés hatására, és ezt a hőt visszasugározzák a környezetükbe. Emiatt a városokban a hőmérséklet akár 5-10 fokkal is magasabb lehet, mint a környező vidékeken.
Az UHI jelenségnek számos negatív hatása van. Az emberek egészségére káros hatással lehet, mivel a magas hőmérséklet miatt nő a hőguta és a keringési rendszeri betegségek kockázata. Emellett az UHI jelenség növeli a városi légszennyezést is, mivel a magas hőmérséklet miatt a szennyező anyagok is könnyebben terjednek.
Az UHI jelenség csökkentése érdekében számos intézkedést lehet tenni. Az egyik lehetőség az, hogy a városokban több zöldterületet alakítanak ki, amelyek csökkentik a hőmérsékletet és javítják a levegő minőségét. Emellett fontos a városi épületek és utak hőszigetelése is, hogy ne sugározzák vissza a hőt a környezetükbe. Az UHI jelenség csökkentése nemcsak az emberek egészségére, hanem a környezetre is pozitív hatással lehet.