A villamoshálózatok és -rendszerek számos céllal épülhetnek meg. Egy dolog viszont közös bennük, ez pedig a földelés, amivel mindegyik rendelkezik. Attól függően, hogy milyen célból hoztuk létre a rendszert, jelentős eltéréseket tapasztalhatunk a földelési megoldások kapcsán.
A legtöbb esetben azonban az érintés- és villámvédelmi, a technikai, illetve a túlfeszültség-védelmi földelésekkel találkozhatunk. A földelő szondák segítenek abban, hogy minden készüléket biztonságosan használhassunk.
Már csak egy kérdés maradt: mik ezek, miből készülnek és hogyan használhatóak? Ebben a cikkben ezekre a kérdésekre adjuk meg a választ.
Ezért nem maradhat el a földelés
Az Elektrikstore.hu földelő megoldásai és a földelő hálózat két olyan eljárás, amivel dolgozhatunk, ha földelésről van szó. Az, hogy melyik lesz a megfelelő, a létesítés célja határozza meg.
Az üzemi földelésről tudni kell, hogy ennek során az áramszolgáltató hálózatán kerseztül alakítunk ki megfelelő üzemi viszonyokat. Ezzel szemben az érintésvédelmi földelés sokkal inkább a biztonságos használatot segíti elő.
A környezetünk szempontjából is fontos, hiszen a folyamatosan változó időjárás, ezzel együtt a viharok, hatalmas kárt okozhatnak az otthonunkban. A földeléssel azonban elkerülhetjük ezeket a problémákat.
Az üzemi földelés esetében létezik közvetlen és közvetett. Ezzel szemben az érintésvédelminél a földelő szondák a fogyasztói csatlakozásnál kerülnek elhelyezésre. Ennek fő feladata, hogy korlátozza az érintési feszültséget.
De akkor mi a túlfeszültség- és a zavarvédelem?
Az előbb említett két típus mellett létezik túlfeszültség-védelmi földelés is. Ez gondoskodik a villamos eszközöket érő kapcsolási, valamint légköri túlfeszültségek elleni védelemről. Az elektrosztatikus azonban teljesen más célt szolgál, mint a többi megoldás. Megóvja a rendszert a kisülésektől és az elektrosztatikus eredetű túlfeszültségtől.
Ami pedig a zavarvédelmi földelést illeti, a célja, hogy csökkentse a rendszerbe sugározásos és vezetéses zavarjelek becsatolásának esélyét. Emellett javítani tudja az elvezetést, ezzel együtt megőrzi a berendezések működőképességét.
Milyen földelő szondák léteznek?
A földelő szonda egy 1,5 méteres, RD8-as köracélos, horganyzott készülék, amely akkor működik igazán hatékonyan, ha a szétterjedési és a földelési ellenállása egyaránt kicsi. Ez azonban csak akkor történhet meg, ha a felülete optimális nagyságú, illetve a talaj fajlagos ellenállása sem túl nagy.
A klasszikus földelő szondákat tüzihorganyzott vasból, rézből és korrózióálló acélból készítik. A gyártók sokszor kombinálják a különböző anyagokat, hiszen nem mindegyik cég szeret ugyanazzal dolgozni. A cél a korrózióálló anyag kiválasztása, emellett nem árt figyelembe venni a talaj típusát, hiszen ez is befolyásolja a szonda fajtáját.