Ásványráró

2023. február 20.

Ásványráró lakossága

Ásványráró lakossága 2126 a KSH adatai szerint.

Település adatok

  • Település neve: Ásványráró
  • Lakosság: 2126 fő
  • Irányítószám: 9177
  • GPS koordináta: N47.8264 E17.4943
  • Terület: 39.11 km2
    • Ebből belterület: 2.95 km2
    • Ebből külterület: 36.16 km2

Ásványráró címere

Ásványráró címere

Címer eredete és jelentése

Ásvány és Ráró (az 1936-ban történt egyesülésig) önálló községek voltak, azóta a két település szinte teljesen összeépült. Az eggyé vált községre utaló közös szimbólumot nem találtuk, így nem maradt más lehetőség, mint az egyes településrészre vonatkozó külön-külön címerkép keresés.

Ásványra utaló szimbólumnak egy 1734-ből származó pecsétnyomó rajzolata:

A folyón úszó csónakban egy „András kereszt” alakban állított csáklya és evező többszörös szimbolikus jelentéssel bír:

Az „András kereszt” forma utal Ásvány templomának védőszentjére, Szent Andrásra;

A csónak, valamint a csáklya és az evezőlapát az itt élő emberek foglalkozása, megélhetésük fő forrása: a halászatra, a hajózásra és az aranymosására emlékeztet;

A folyó pedig az életet, az itt élők létét befolyásoló Duna szimbolizálja.

Rárónak sajnos nem találtuk meg az ehhez hasonlóan „frappáns” szimbólumát, holott a történeti feljegyzések már 1293-ban említik ezt a települést. Végül is az a javaslat látszik a legjobbnak, amelyiken az un. „beszélő címer” gondolatából indul ki, vagyis abból, hogy a „ráró” szó eredetileg sólyom féle madarat, „kerecsensólymot” jelentett. (A szó másik jelentése pedig annak a színnek a megjelölésére szolgál, amely az arany és ezüst 1:1 arányú keverékeként jön létre.)

A hajdani két község szimbólumának egy címerpajzsban történő ábrázolása az immár egy településsé összeolvadást jelképezi.

A kék szín a hajdan tiszta természeti környezetünkre (kék Duna, kék ég), az arany vidékünk gazdagságára (a bőven termő mezőkre és az aranymosásra), az ezüst pedig természetes vizeinkre (a Dunára és mellékágaira) emlékeztet.

Ajánló