Ágasegyháza

2023. február 20.

Ágasegyháza lakossága

Ágasegyháza lakossága 1917 a KSH adatai szerint.

Település adatok

  • Település neve: Ágasegyháza
  • Lakosság: 1917 fő
  • Irányítószám: 6076
  • GPS koordináta: N46.8404 E19.4456
  • Terület: 55.87 km2
    • Ebből belterület: 1.56 km2
    • Ebből külterület: 54.31 km2

Ágasegyháza címere

Ágasegyháza címere

Címer eredete és jelentése

Az álló, csücskös talpú pajzs négyelt: 1. ezüst (fehér) mezejében ötágú aranylombos faág lebeg; 2. a kék mezőben arany alapon egytornyú, vörös tetejű, arany keresztekkel ékesített fehér (ezüst) templom áll; 3. a kék mezőben arany alapon, vörös köpenybe és aranyos-ezüstös páncélba öltözött, baljában kerek pajzsot, jobbjában lángpallost tartó Szent Mihály arkangyal áll; 4. a ezüst (fehér) mezőben aranyos szőlőfürtöktől terhelt és szőlőlevelekkel ékes arany szőlővessző lebeg.

A pajzson szembefordult aranyos csőrsisak nyugszik. A sisakdíszen szembefordult, vörös kalpagos, kék ruhás vitéz kinövő helyzetben, jobbjával aranyos görbe kardot, baljával háromágú, aranylombú faágat emel magasba. Sisaktakaró: mindkét oldalon ezüst (fehér)-kék.

A pajzs 1. negyedében szemlélhető ÁG és a 2. negyedében látható templom – vagy régies kifejezéssel EGYHÁZ, a község ősi ÁGASEGYHÁZA nevére utal, melyet az oklevelek legkorábban 1353-ból említenek.

A 3. negyed ábrázolása a település védőszentjét jeleníti meg. Az ősi templom és a község a török hódoltság időszakában elpusztult. A századunkban épített új templom titulusa és így a község védőszentje is SZENT MIHÁLY ARKANGYAL, az „égi seregek vezére” . Szent Mihály napján tartja a község a szokásos búcsúját, amely így a helyi közösség legnagyobb saját ünnepe.

A pajzs 4. negyedében látható szőlővessző a község mai földművelő jellegére utal, hiszen a lakosság nagy részének ez a legfőbb kenyérkereseti forrása.

A sisakdíszen látható kiskun vitéz a település múltját jeleníti meg, emléket állítva a katonai szolgálatot is vállaló kun ősöknek, akik fegyverviselésük fejében nyerték el kollektív szabadságukat.

A pajzsmező és a sisaktartó ezüst (fehér)-kék színei az egykori Jászkun Kerület kék-fehér színeit jeleníti meg, hiszen Ágasegyháza is egykoron e terület része volt.

Ajánló